q7

Audi Q7 Anahtarı lüks segmentte sayabileceğimiz bir otomobildir. Üretimi itibariyle arazi koşullarında üstün performanslar göstermesi için çeşitli teknolojilerle donatılmıştır. Audi Q7 hakkında bilgiler yazımızda aracın bu donatılarından ve birçok teknik bilgilerinden bahsedeceğiz.

Audi Q7 6 ileri ve 8 ileri yarı otomatik şanzımanla donatılmıştır. Otomobilin otomatik şanzıman kullanımı aracın motordan aldığı gücü en iyi şekilde kullanmasını amaçlamıştır. Tüm şanzımanların ve motor seçeneklerinin içerisinde Quattro teknolojisi kullanılmıştır. Bilindiği üzere Quattro teknolojisi motordan alınan gücün, torkun tüm tekerlere aynı anda ve eşit miktarlarda pay edilmesi prensibine göre çalışır. Bu doğrultuda aracın performansında artış meydana geldiği gibi, yakıt tüketiminde olumlu adımlar atılmış olunur.

Audi Q7 3 tip motor seçeneği ile karşımıza çıkmıştır. 3.0 litre, 4.2 litre ve 6.0 litre olmak üzere üç adet TDI motoru bulunmaktadır. 6.0 litre olan motorun silindiri V12’dir. Tüm motorlarında Quattro teknolojisi bulunduğunu söylemiştik. Bunun yanında 3.0 litre TDI motorunda Start/ Stop teknolojisi bulunmaktadır. 3.0 TDI motoru ve 4.2 TDI motoru 8 ileri yarı otomatik şanzıman kullanırken, diğer motorda 6 ileri yarı otomatik şanzıman kullanılmıştır.

Motorun araç gövdesiyle birlikte uyumu oldukça önemlidir. Bu uyumun güvenlik ve konfor donanımlarıyla yapılması sürücülerin, özellikle yolcuların daha kaliteli seyahatler yaşamasına bağlıdır. Bu bağlamda geliştirilen Q7 teknolojisinde bulunan bazı güvenlik, aynı zamanda konfor donanımları teknolojileri listesi şu şekildedir:

-Gelişmiş Park Yardımı

-Bang & Olufsen Ses Sistemi

-Uyarlanabilir Hız Sabitleme Sistemi

-Audi Şerit Takip Asistanı

-Audi Şerit Değiştirme Asistanı

-Uyarlanabilir Havalı Süspansiyon

-MMI

Audi Q7’nin saydığımız 3 motor seçeneğinden biri olan 3.0 litre TDI motorunun teknik özelliklerini inceleyeceğiz. Motor 2967 cc hacmindedir. 245 Hp üreten motorun ürettiği tork miktarı toplamda 550 Nm’ye ulaşmaktadır. Start/ Stop ve Quattro teknolojilerini barındıran motorun şanzıman tipi 8 ileri yarı otomatik şanzımandır. 8 ileri tiptronic şanzımanla birlikte araç maksimum 215 km/hıza ulaşmaktadır. 0’dan 100 km/ s hıza 7.8 saniyede çıkabilmektedir. Aracın yakıt depo hacmi 100 litredir. Audi Q7’nin bagaj hacmi ise 775 litredir.

Audi Q7 hakkında bilgilerimizi aracın yakıt tüketim verileriyle sonlandırıyoruz. Audi Q7 yakıt tüketimi:

-Şehir İçi Yakıt Tüketimi (lt/ 100km): 8.6

-Şehir Dışı Yakıt Tüketimi (lt/ 100km): 6.7

-Karma Yakıt Tüketimi (lt/ 100km): 7.4

-CO2 Salınımı (g/ km): 225

2011 AUDİ Q7  KAYIP ANAHTAR SORUNU

2008 AUDİ Q7 KAYIP ANAHTAR SORUNU

2007 AUDİ Q7 KAYIP ANAHTAR SORUNU